Już w lutym 2019 roku zgromadzą się 423 osoby, aby dokonać pierwszego synodalnego owocobrania. Oczekiwanie na pierwiosnki synodalnych zbiorów nie jest jednak bezczynne. Synod intensywnie zastanawia się m.in. nad tym jak wykorzystać zdobycze cyfrowe w życiu rodzinnym i sanktuaryjnym. 

 

11 października 2018 roku w tarnowskiej Kurii odbyło się trzecie spotkanie Komisji Głównej V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Pod przewodnictwem pasterza diecezji biskupa Andrzeja Jeża, zgromadzili się biskupi pomocniczy: Stanisław Salaterski i Leszek Leszkiewicz, pracownicy Sekretariatu, oraz przewodniczący poszczególnych Komisji synodalnych.    

 

Rozwiązania niełatwych kwestii

– Autentycznie cieszę się – zaznaczył bp Andrzej Jeż – widząc postęp komisyjnych prac. Taka jest idea Synodu: Komisje, mierząc się z tematem wiodącym, którym w tym roku jest rodzina, muszą jednak cały czas pamiętać o swej własnej specyfice i swoich zadaniach –dodał. Każda komisja ustami swego szefa przybliżała aktualny stan swych prac. Dzieje się sporo. Na przykład jedną z inicjatyw Komisji ds. Mediów na Niedzielę Środków Społecznej Komunikacji, był plakat prezentujący nasze kościelne publikatory – został on rozesłany do wszystkich parafii diecezji tarnowskiej. Komisje administracyjna i prawna pracują nad statutem cmentarza parafialnego w diecezji, oraz instrukcją o zatrudnieniu pracowników kościelnych. – W skomplikowanym i zróżnicowanym świecie, w jakim żyjemy, nie są to kwestie łatwe, ale ich praktyczne rozwiązanie jest tym bardziej potrzebne i oczekiwane – zauważył ks. Robert Kantor, przewodniczący Komisji ds. Administracji Kościelnej. 

 

Życie sanktuaryjne i rodzinne świętowanie

Palące wyzwania współczesności przenikają prace wszystkich komisji synodalnych, które w tym kontekście poszukują ewangelicznych rozwiązań sprawdzonych w Kościele od jego początku. Komisja ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego zauważa konieczność pewnej reformy formacji Liturgicznej Służby Ołtarza uwzględniającej specyfikę parafii małej i dużej, miejskiej i wiejskiej. – Chcemy też pomagać rodzinom w świętowaniu kościelnych świąt, a zarazem ich świąt rodzinnych, jak np. rocznice ślubu, chrzty, imieniny czy urodziny – dodaje ks. Andrzej Dudek, szef Komisji. – Nie jest to proste wobec tempa współczesnego życia a zwłaszcza realiów emigracji zarobowej. Dlatego też pojawiają się myśli o stworzeniu specjalnej aplikacji, której zadaniem byłoby wspomaganie rodzin w tym względzie. Ks. Michał Dąbrówka, przewodniczący Komisji ds. Ewangelizacji, poinformował, że już trwa przygotowanie aplikacji, która będzie animować życie sanktuaryjne poprzez zachętę do nawiedzania sanktuariów. 

  

Rola relatorów

Najważniejszym ustaleniem trzeciego spotkania Komisji Głównej jest data II Sesji Plenarnej. 16 lutego 2019 roku w budynku tarnowskiego WSD zgromadzą się 423 osoby (bo tyle liczy Synod), aby dokonać pierwszego synodalnego owocobrania. – Odbędzie się stosowna debata i głosowanie nad przyjęciem pierwszych synodalnych dokumentów – tłumaczy ks. Piotr Cebula, sekretarz generalny V Synodu. – Najprawdopodobniej będzie ich trzy: jeden poświęcony rodzinie i dwa zagadnieniom administracyjno-prawnym.

 

Biskup Andrzej Jeż, zamykając posiedzenie, raz jeszcze motywował do pracy. – Pełna mobilizacja! Cały czas do przodu! – nawoływał. – Synod idzie przez diecezję i jest to pochód błogosławiony. Trzeba czynić wszystko, aby żadne miejsce nie było pozbawione tego synodalnego dotknięcia. Choćby z tej perspektywy nie do przecenienia jest rola dekanalnych relatorów. Dziękuję im z serca za wszelką pracę – podkreślił pasterz Kościoła tarnowskiego.

 

 

 

Napisane przez ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej