Znana jest data rozpoczęcia V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Uroczysta inauguracja odbędzie się w sobotę 21 kwietnia 2018 r. To wigilia Niedzieli Chrystusa Dobrego Pasterza.

 

Tak zdecydował biskup tarnowski Andrzej Jeż, który ogłosił datę podczas spotkania Rady Kapłańskiej w Wyższym Seminarium Duchownym. Od prawie roku w diecezji działa Komisja Przygotowawcza.

 

„To długo oczekiwana decyzja w diecezji, ona dojrzewała w czasie. Pragniemy aby był to Synod całej diecezji, gdzie wszyscy będą mogli się wypowiedzieć na temat kształtu przyszłej działalności ewangelizacyjnej w naszym kościele lokalnym” – podkreśla biskup tarnowski Andrzej Jeż.

 

Inauguracja ma być uroczystym wydarzeniem. „Są już pewne koncepcje. Z pewnością będzie uroczysta procesja czy z budynku seminarium, czy z innego miejsca do bazyliki katedralnej, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza św.” – dodał biskup.

 

Ogłoszenie daty inauguracji Synodu oznacza, że Komisja Przygotowawcza wkrótce kończyć będzie prace. Przewodniczący bp Leszek Leszkiewicz podkreśla, że są już konkretne owoce, widać też kierunki prac synodalnych.

 

„Ogrom pracy wykonał sekretariat Synodu a także zespoły naszej Komisji. Jest także duże zainteresowanie duchownych i świeckich, którzy mówią nam czym Synod powinien się zająć” – powiedział bp Leszkiewicz.

 

Propozycje synodalne cały czas spływają do Kurii Diecezjalnej, gdzie znajduje się sekretariat Synodu. „To zagadnienia dotyczące duszpasterstwa w parafiach, piękna liturgii, a także sytuacji i życia religijnego małżeństw, rodzin, młodzieży. Są także tematy związane z katechizacją” – podsumowuje ks. Cebula.

 

V Synodowi Diecezji Tarnowskiej towarzyszy hasło „Kościół na wzór Chrystusa”.

 

Dokładnie rok temu, 27 listopada, biskup tarnowski Andrzej Jeż, specjalnym listem pasterskim zapowiedział zwołanie Synodu. Dekret został wydany 14 grudnia. Wtedy też została powołana Komisja Przygotowawcza. Przez prawie rok zespoły tej Komisji wypracowały wnioski, które posłużą przyszłym Komisjom Synodalnym.

 

Po inauguracji Synodu w każdej parafii diecezji powstaną zespoły, które będą pracować nad otrzymanymi zagadnieniami, zaś wyniki tych prac trafią do komisji synodalnych i będą materiałem do obrad podczas sesji plenarnych.

 

Synod diecezjalny zwoływany jest i kierowany przez biskupa dla dobra Kościoła lokalnego. Biorą w nim udział duchowni oraz zakonnicy i wierni świeccy. Dzięki temu wszyscy diecezjanie reprezentowani są przez swoich przedstawicieli. Synod w diecezji tarnowskiej może potrwać kilka lat. (KAI)