Komisja Przygotowawcza V Synodu Diecezji Tarnowskiej zaprezentowała logo V Synodu Diecezji Tarnowskiej i stronę internetową tego wydarzenia www.synodtarnow.pl

Autorem koncepcji logotypu jest ks. Piotr Cebula, sekretarz Komisji Przygotowawczej. Natomiast pod względem techniczno-graficznym wykonała go Joanna Popek-Solak.

„Pragniemy wyrazić wdzięczność za ich pracę i pomysł. Myślę, że to podziękowanie  trzeba także skierować pod adresem autorów innych 11 projektów, które zostały zgłoszone. Jak łatwo się domyślić, każdy z autorów chciał graficznie przedstawić hasło, jakie zaproponował dla tego wydarzenia Biskup Andrzej Jeż: „Kościół na wzór Chrystusa” – mówi rzecznik ks. Andrzej Dudek. 

Hasło to oczywiście jest widoczne w  logo Synodu.  Zostało rozciągnięte na okręgu. „Można powiedzieć, że logo jest proste, ale bardzo wymowne. Nawiązuje do naszego Kościoła tarnowskiego jak i do Kościoła powszechnego, rozproszonego na całym świecie” – dodaje ks. Dudek. 

Na dwóch okręgach, mniejszym i większym są umieszczone albo ikonki postaci, albo litery. Taka forma ma przypominać monstrancję,  czyli złoty przedmiot, który kojarzymy z kościołem i z Eucharystią. Zazwyczaj taką formę mają monstrancje w których wystawiony jest Najświętszy Sakrament.  Chrystus, pod postacią okrągłego białego chleba jest w centrum, a od niego promieniście rozchodzą się inne elementy mające pomóc skupić uwagę na tym, który znajduje się w centrum - Jezusie Chrystusie.

W ten sposób autor chciał pokazać, że w naszej diecezji jest bardzo żywa pobożność  eucharystyczna i szacunek  do Chrystusa obecnego w przyjmowanej komunii św. jak i tego omodlonego podczas licznych nabożeństw eucharystycznych.

Teraz staje się jasne, dlaczego środek nie jest pusty. Naczelne miejsce przysługuje Chrystusowi. Jest to jeden z najstarszych symboli chrześcijańskich, monogram Chrystusa, nazywany chrystogramem, bo złożony z dwóch greckich liter imienia Jezusa: Christos. On jest w centrum świata, Kościoła, naszego życia. On też ma być w centrum V Synodu.

Kościół, to nie tylko budynki, ale to przede wszystkim ludzie. Dlatego ikony umieszczone na okręgu przedstawiają różne osoby: dorosłych, młodzież i dzieci jako rodzinę, mężczyzn i kobiety, osoby zdrowe, chore i starsze. Wszyscy trzymają się za ręce, bo mają tworzyć wspólnotę. Można zobaczyć, że u dołu ten okrąg nie jest szczelnie zamknięty, bo każdy może przyjść i dołączyć się do tej grupy ludzi. Na okręgu możemy zauważyć także przedstawione symbolicznie osoby duchowne i zakonne.

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden symbol na tym okręgu. To pastorał - symbol władzy i odpowiedzialności biskupa. Na okręgu symbol biskupa został umieszczony na tej samej linii co chrystogram. Biskup ma wszystkim wskazywać drogę do Chrystusa. Zaraz obok niego stoją kapłani.

Nowoczesne ikonki postaci zostały rozmieszczone niejako na planie kolumnady Berniniego, okalającej Plac św. Piotra na Watykanie. To symbol wyciągniętych rąk i otwartych dłoni Kościoła, które zapraszają, wszystkich aby swoją wiarę oparli na świadectwie apostoła Piotra, którego grób jest pod bazyliką. Pastorał biskupi znajduje się w miejscu bazyliki księcia apostołów, która jest jedną z czterech katedr papieża, następcy św. Piotra.

Więcej informacji teoretycznych i praktycznych, w jaki sposób można propagować i wykorzystywać logotyp V Synodu  Diecezji Tarnowskiej, każdy  może znaleźć w księdze znaku na stronie Synodu. Warto pamiętać, że napisy są integralną częścią logo, a dopuszczonych jest 5 precyzyjnie określonych kolorów: złoty, niebieski, czerwony, czarny i biały, nawiązujących między innymi do herbu diecezji.

W poniedziałek, 29 maja ruszyła też strona internetowa Synodu. 

– Najważniejszą rzeczą jest to, żeby dotrzeć z informacją o Synodzie, ale również żeby do nas dotarła informacja, więc jest tam specjalne miejsce pod hasłem dołącz, gdzie każdy, kto chce włączyć się w Synod, może się z nami skontaktować. Strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych. Niepełnosprawni będą mogli powiększyć tekst, a także odsłuchać newsy na stronie – mówi ks. Marcin Baran z Komisji Przygotowawczej.

Stronę Synodu znajdziecie pod adresem www.synodtarnow.pl