Image Benedykt XVI ogłosi 11 czerwca św. Jana Marię Vianneya patronem wszystkich księży. Papież dokona tego aktu podczas Mszy kończącej Rok Kapłański – poinformowała Kongregacja ds. Duchowieństwa. W trzydniowym spotkaniu w Rzymie kończącym obchody Roku Kapłańskiego w dniach 9-11 czerwca weźmie udział 9 tys. księży z 91 krajów świata.


 

Rozpoczęty 19 czerwca 2009 r. Rok Kapłański został ogłoszony przez papieża w związku ze 150. rocznicą śmierci św. Jana Marii – Proboszcza z Ars. W 1929 r. został on ogłoszony przez papieża Piusa XI patronem proboszczów.

 

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Cláudio Hummes wyjaśnia, że celem tych uroczystości jest „odnowa duchowa” kapłanów. Mają one pomóc w „ponownym odkryciu wielkości sakramentu”, który ich upodabnia do Chrystusa, Najwyższego Kapłana”.

 

Na zakończenie Roku Kapłańskiego publikuje się także liczne podsumowania dotyczące m. in. problemu powołań kapłańskich. Według danych Rocznika Papieskiego - Annuario Pontificio w latach 2000 –2008 liczba księży na świecie wzrosła o 1 proc. i wynosi obecnie 409 tys. księży. Wzrost ten różnie rozkłada się na poszczególnych kontynentach. O jedną czwartą liczba kapłanów wzrosła w Azji, o ok. jedną trzecią w Afryce podczas, gdy w Europie ich liczba zmniejszyła się o 7 proc.

 

 

               Image 

 

 

 

Źródło: KAI