Image 5700 fotografii i ponad 1,6 tys. fragmentów wystąpień Jana Pawła II zostało zamieszczonych w 27-tomowej kolekcji wydawnictwa Biały Kruk "Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła". Albumy, które ukazują się od 2003 r., to fotokronika życia Jana Pawła II. Każdy z tomów obejmuje jeden rok działalności Ojca Świętego. Autorami zdjęć są Adam Bujak i Arturo Mari. Uzupełnienie fotografii stanowią cytaty z homilii, przemówień i wystąpień papieża.


- To wielka dokumentacja pontyfikatu. Potrzebna na dziś, żeby odświeżyć swoją pamięć, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń - mówił 8 listopada, podczas  uroczystej prezentacji kolekcji w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kard. Stanisław Dziwisz .

Metropolita krakowski przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że choć sam był świadkiem pontyfikatu Jana Pawła II, to z miłością ogląda zamieszczone w albumach zdjęcia, by na nowo przeżyć tamte chwile, kiedy to wszystko się działo. - Warto przypomnieć te chwile, historię, postać Jana Pawła II i także słowa, które nam zostawił - mówił kard. Dziwisz.

Przygotowanie kolekcji trwało siedem lat. Pierwszy wydrukowany tom ukazał się na 25-lecie pontyfikatu, potem były tomy dokumentujące dwa kolejne lata i następne, obejmujące okres od początku posługi Jana Pawła II.

- Jeśli ktoś bałby się tych 27 tomów, czy to nie za dużo poświęcone jednemu człowiekowi, to możemy powiedzieć, że w każdym z tych tomów jest Chrystus przeżywany przez Jana Pawła II i ukazywany drugiemu człowiekowi jako droga zbawienia - powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Kard. Stanisław Nagy zwrócił uwagę, że udokumentowaniem historii pontyfikatu zajęło się wydawnictwo świeckie. - Te tomy rysują obraz Jana Pawła II specjalnym instrumentem - aparatem fotograficznym. To jest wielki i cenny zapis dokonany przez wielkich ludzi. Daje nam możliwość, że w każdej chwili możemy pójść na ścieżki, którymi on kroczył, i zobaczyć go dla siebie, na dzisiaj, na teraz, takim, jakim był - mówił kard. Nagy.

Prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski podkreślił, że wydawnictwu zależało na pokazaniu ogromu i różnorodność pontyfikatu. - Była to tytaniczna praca całego zespołu osób. Żal się z tą praca rozstać - powiedział Sosnowski. Kard. Dziwisz odparł, że pracy jest dużo, bo jest jeszcze - jak się wyraził - "jeden magazyn" z nigdy niepublikowanymi filmami i materiałami dotyczącymi Jana Pawła II, które, być może, po beatyfikacji i kanonizacji zostaną udostępnione.

Image

 

 

 

 

Źródło: PAP