W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, po Mszy św. o godzinie 11.00 w Ogrodzie Różańcowym odbyło się uroczyste poświęcenie nowego Krzyża, postawionego jako pamiątka Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Krzyż wykonał nasz artysta rzeźbiarz Pan Henryk Korus.


Krzyż jest wykonany w stylu tradycyjnego małopolskiego krzyża przydrożnego. W arkadce znajduje się rzeźba Chrystusa Frasobliwego, ulubionego motywu polskiej sztuki ludowej - lud utożsamiał swoją ciężką dolę z cierpiącym Chrystusem. Poniżej Pan Jezus Ukrzyżowany, a pod krzyżem Jezusowym stoi Matka Jego i umiłowany uczeń św. Jan Ewangelista.


Na pionowej belce Arma Christi umieszczone są symbole Męki Pańskiej: Eucharystia jako symbol Ostatniej Wieczerzy, początku dramatu Ukrzyżowania. Niżej umieszczona jest zbrodnicza ręka, którą podnieśliśmy na Syna Bożego, trzcina, którą był bity po głowie i bicze, którymi Go biczowano, słup przy którym był biczowany, gąbka, którą był pojony octem i włócznia, którą mu przeorano bok, judaszowe srebrniki za które Go czasem sprzedajemy, młotek do przybijania i obcęgi, drabina użyta do zdjęcia z krzyża i gwoździe.

 

Niżej przedstawiona jest tematyka jubileuszowa: książę Mieszko Pierwszy, który podjął historyczną decyzję o chrzcie, obok jego małżonka czeska księżniczka Dobrawa, która przyniosła nam w posagu chrześcijaństwo, pośrodku orzeł, którym pieczętowali się Piastowie, który stał się godłem Polski.


Niżej chrzest Pana Jezusa w Jordanie, a po bokach święci Patronowie Polski Wojciech i Stanisław biskupi i męczennicy. Kotwica obok krzyża jako symbol chrześcijańskiej nadziei - to idea ks. Proboszcza.

 Foto: Pan Krzysztof Wójcik, Przemek Saładyga